Nowoczesne budownictwo przemysłowe powstawało metodą prób i błędów nim znaleziono najlepsze rozwiązania, które dziś obowiązują w budownictwie. Do najnowszych osiągnięć w dziedzinie budownictwa przemysłowego zalicza się obiekty zbudowane na bazie lekkiej konstrukcji stalowej, które są obłożone płytami warstwowymi z rdzeniem z odpowiedniego materiału.
Wcześniej budowano głównie z betonu. Ten sposób budowania był stopniowo unowocześniany, aż do momentu gdy płyty warstwowe stały się elementem dominującym. Stopniowo wprowadzano żelbeton, żebrowane podpory stalowe. Ostatecznie uznaje się, że najlepszym rozwiązaniem w budownictwie przemysłowym jest użycie stal.
Stal ma mnóstwo zalet. Jest to materiał najtwardszy i najsilniejszy z dotąd używanych. Ma wysoką temperaturę topienia się wobec czego jest bezpieczna pod względem pożarowym. Także płyty warstwowe mają często okładziny stalowe i te też są najbardziej efektywnym materiałem budowlanym.
Zaletą stali jest również to, że nadaje się do przetopienia i powtórnego wykorzystania. Ma to spore znaczenie pod względem ochrony środowiska i recyclingu. Te dwie sprawy są bardzo istotne w planie zrównoważonego rozwoju, na której to myśli opiera całą swoją politykę Unia Europejska.
Płyty warstwowe mają również mnóstwo zalet dlatego są tak chętnie wykorzystywane do budowania obiektów przemysłowych. Umożliwiają wykonanie projektu, który łączy w sobie prostotę i funkcjonalność. Są materiałem zapewniającym bezpieczeństwo przeciwpożarowe, a przy tym zatrzymują spore ilości ciepła dzięki czemu pozwalają na oszczędności w ocieplaniu.
Dachowe płyty warstwowe pomalowane na odpowiedni kolor pochłaniają ciepło co również jest zaletą z punktu widzenia ocieplania.